Nerezové ocele sú zliatiny na báze železa a obsahujú minimálne 10,5 % chrómu. Chróm je príčinou existencie efektu samo – liečenia, ochranného povlaku – oxidu. Preto majú nerezové ocele nezameniteľnú vlastnosť „nehrdzavejú“, sú odolné proti korózii. Túto vlastnosť nemajú uhlíkové alebo nízkolegované ocele, preto je potrebné ich povrch chrániť povlakmi, napr. zinkom alebo kadmiom, prípadne organickými povlakmi, ako je farba.
Hoci všetky charakteristiky nehrdzavejúce ocele závisia od prítomnosti chrómu, na ich zlepšenie sa často pridávajú ďalšie legujúce prvky. Kategorizácia nehrdzavejúcich ocelí je medzi kovmi neobvyklá v tom, že je odvodená od povahy ich metalurgickej štruktúry. Nižšie popísané označenia charakterizujú usporiadanie atómov, ktoré tvoria zrná (štruktúru) ocele. Štruktúru je možné pozorovať na leštenom reze ocele pri veľkom zväčšení povrchu mikroskopom.
V závislosti na chemickom zložení ocele, môže byť štruktúra nerezových ocelí tvorená len stabilnými fázami austenitu alebo feritu, prípadne „duplexnou“ formou, ktorá je zmesou týchto dvoch štruktúr. Ďalšou možnou je martenzitická štruktúra, ktorá sa vytvára pri rýchlom ochladení (zakalení) ocele z vysokej teploty. Poslednou možnosťou je štruktúra vytvrdená vyzrážanými mikrozložkami.
Austenitické nerezové ocele
Austenitické ocele sa označujú ako séria tried 200 a 300 (podľa ASTM). Vyznačujú sa tvarovateľnosťou a odolnosťou voči korózii. Trieda 304 je najznámejšia a najviac používaná. Austenitické ocele obsahujú 15-30% chrómu a 2-20% niklu. Toto zloženie je zárukou kvality povrchu, odolnosti proti korózii a opotrebovaniu. Vyznačujú sa tiež dobrou opracovateľnosťou. Pri žíhaní sú nemagnetické, ale – v závislosti od obsahu niklu a iného zloženia – sa môžu pri spracovaní za studena stať mierne magnetickými. „L“ v označení podľa ASTM označuje oceľ z nízkym obsahom uhlíka, čo znamená zvýšenú odolnosť proti korózii. Naopak „H“ označuje vysoký obsah uhlíka, čo znamená zvýšenú pevnosť.
Feritické nerezové ocele
Feritické ocele označujú ako séria triedy 400 a obsahujú 10,5 % – 20 % chrómu na ochranu proti korózii a pre zaistenie odolnosti proti tvorbe okovín pri vysokých teplotách . Pri tepelnom spracovaní nedochádza ich spevneniu. Obsah uhlíka je nízky. Používajú sa pri aplikáciách, kde je rozhodujúca odolnosť voči korózii. Pre svoju tepelnú odolnosť spojenú s tvárnosťou sú feritické ocele optimálnou voľbou pre zváranie.
Martenzitické nerezové ocele
Martenzitické ocele sa tiež označujú ako séria triedy 400, zvyčajne obsahujú 11,5 % až 18 % chrómu a majú vyššie hladiny uhlíka ako feritické akosti. Vďaka svojej tepelnej odolnosti je ich možné použiť v širokom rozsahu tvrdosti a pevnosti. Martenzitické ocele sú vhodné na tepelne spracovanie ale ťažko sa zvárajú. Sú magnetické.
Duplex nerezové ocele
Predstavujú kombináciu austenitických a feritických ocelí. Vyznačujú sa pevnosťou, trvanlivosťou a vylepšenou odolnosťou voči chloridom . Pri použití duplexných ocelí sa nebudete musieť obávať praskania v dôsledku korózie alebo nechceného ohýbania. Sú tiež vhodné na zváranie a tvárnenie.